Přání a poděkování

Vážení rodičové, zákonní zástupci, sousedé, přátelé,

chci Vám popřát pohodové a bezstresové prožití svátků vánočních, mládeži bohatého Ježíška a do nového roku pevné zdraví, dostatek štěstí a plno životního optimismu. Zároveň si dovoluji Vám všem poděkovat za přízeň a podporu, kterou naší mateřské a základní škole dáváte.

Končí rok plný osmiček

Poslední týden před Vánoci je vlastně takový malý očistec. Kantoři potřebují dobrat učivo, leč v myslích žactva už je Štědrý den a zimní prázdniny. Vlastně takový malý souboj kdo s koho, kde se jen těžko určuje vítěz.

Dnes už je poslední den, který bude naplněn spíše rekreativními formami práce – třídní vánoční besídky, rozdávání dárků, ochutnávky cukroví, hry, vycházky, filmové produkce apod. A na úplný závěr úklid tříd.

Tak než se i my rozloučíme s rokem 2018, několik fotografií z činností naší mateřské školy (vycházka, štědrý den v MŠ, zdobení stromků ve spolupráci s myslivci):

  

    

  

 

Dnes jen krátce

Dnes na začátku dvěma podobnými snímky nahlédneme do “laboratoře” preventivních aktivit pro žáky 4. třídy s nezbytným komunitním kruhem:

  

Po celý týden jsme doháněli vzdělanostní manko z předchozích týdnů. Jen 2. a 4. tř. si ve čtvrtek nenechala pod vedením pí. uč. Pacákové ujít procházku po obci ke dni sv. Lucie.

Abych nezapomněl. Jednotlivé třídy se vyzdobují na oslavu křesťansky pojatých Vánoc. Na snímcích žáci 5. tř.

  

  

S koncem školního roku přibývá aktivit

V úterý 4. 12. 2018 zůstal na škole jen první stupeň, z něhož 4. tř. absolvovala v prvních dvou vyučovacích hodinách další fázi pro ni připravených preventivních aktivit.

To druhý stupeň si zajel na celodenní výlet do Prahy. Na plánu byla prohlídka Václavského a Staroměstského náměstí včetně shlédnutí orloje (povedlo se v 11 hodin), poté návštěva Síně slávy českého hokeje v Galerii Harfa a poté přesun do Arény Sparta na utkání mistrovství světa ve florbalu mezi Kanadou a Japonskem. Organizace klapla na výbornou, výlet se povedl!!!

  

       

  

  

  

  

  

Autorkou fotografií byla ve většině případů pí. uč. Lenka Fikejzová, která také nafotila “vzácnou” návštěvu postav z mimozemských končin, která přišla do její hodiny Aj v 5. roč. v jazykové učebně.

  

   

A díky ní máme také možnost se podívat na veřejné vystoupení dětí z MŠ a žáků ZŠ při rozsvěcení vánočního stromu v Borovničce.

  

   

Paní uč. Dana Haková a Dana Hakenová zavítaly se svým kroužkem TUREK na univerzitu do Hradce Králové, kde jim byl na přírodovědecké fakultě nabídnut program s “čertovinkami.” Různé chemické pokusy i ukázky pěstování různých domácích “potvůrek.”

A na závěr několik ukázek z předvánočních prací ve školní družině.

  

   

Foto pí. vych. Gabriela Formanová

Docela hektický týden

V úterý 27. 11. jsme absolvovali poslední – náhradní lekci kurzu plavání v Hořicích. Týž den nám přišly výsledky z přírodovědné soutěže, kterou pořádal Dům dětí a mládeže ze Dvora Králové. Té se zúčastnilo 127 žáků ze čtyř ZŠ = 3 dvorských a Mostku. Celkově 10. místo si vybojovala Doubravka Cicáková z 5. třídy.

Jinak co chvíli jsme zkoušeli a zkoušeli na veřejná vystoupení. Menší pěvecký sbor žáků 5. a 6. třídy pod vedením pí. uč. Dany Hakové vystoupil v sobotu při slavnostním rozsvěcení vánočního stromu v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Borovničce spolu s dětmi z mateřské školy. Vystoupení dělané na poslední chvíli bylo kratší, ale o to hřejivější. Na mostecké nedělní vystoupení se již tradičně připravila pí. uč. Zuzana Pacáková se svou 2. a 4. třídou, též za pomoci mateřinky a flétnové skupinky.

V pátek zavítal ředitel školy s desíti žáky 8. – 9. tř. na tradiční klání do Hlušic. Naši borci byli přihlášeni v kategoriích mladý kuchař, truhlář, řidič, opravář zemědělských strojů, rybář a myslivec. Dle ústního sdělení samotných aktérů se nám tentokrát příliš nevedlo. Ale počkejme si na oficiální výsledky.

A nyní trocha obrazového materiálu. Ředitel školy odměnil nejlepší sběrače citrusové kůry (foceno v ředitelně – zleva J. Bureš, celkově druhý, uprostřed vítěz P. Pikl, napravo V. Krebsová, třetí v pořadí), a také sběrače starého papíru (foceno na schodišti školy – vedle ředitele M. Rydval a F. Valenta, pod nimi zleva D. Rydval, T. Špetla, T. Novotná a V. Špetla, na nejnižším schodě V. Rydval a A. Valentová). Celkovými vítězi jsou bratři Rydvalové.

       autorka pí. uč. Bc. Lenka Fikejzová

Několik momentek ze cvičení rodičů s dětmi, které vede pí. uč. Dana Hakenová.

  

  

  

autorka vedoucí kroužku

Závěrem ještě dvě ukázky výrobků, které budeme prodávat při slavnostním rozsvěcení vánočního stromu v Mostku.

    autorka Mgr. Bc. Radka Honců

 

Pracovní týden s prvním sněhem

Martin na bílém koni sice nepřijel, přesto jsme se v tomto týdnu prvního sněhu dočkali. Odhadem napadly asi jen 3 cm, ale takovou tu předvánoční atmosféru to trochu zvedlo.

V pondělí jsme opět plavali a řada dětí již obdržela tzv. “mokré vysvědčení.” Někteří z nich se také osobně pochlubily diplomy za umístění v plaveckých soutěžích.

V úterý si zajela 5. tř. se svou třídní učitelkou zasoutěžit do DDM ve Dvoře Králové v oblasti přírodovědných znalostí. Tady je pár momentek:

  

   

V týž den zasedla k jednání také Školská rada, která při svém rokování schválila Školní řád a Výroční zprávu za minulý školní rok.

Ve své pravidelné činnosti pokračují všechny školní kroužky. Na ukázku několik záběrů z kroužku gymnastiky a lukostřelby:

Gymnastika

  

   

Lukostřelba

   

  

Všechny obrazové dokumenty – pí. uč. Dana Hakenová

Ve čtvrtek uspořádal p. učitel Janda turnaj dvojic ve STIGA stolním hokeji. Hrálo se systémem každý s každým dvoukolově. Na 1. místě se umístil tandem O. Robek – J. Novák (oba 7. tř.), na 2. místě D. Rydval (7.) – F. Urban(8.) a 3. místo obsadili opět sedmáci Z. Hampl – L. Brynda.

Základní škola v Mostku nekončí!!!

A už je to tady zase. Jestli je to jen lidská zlomyslnost, “jedna paní povídala” nebo cílená akce, těžko říct. Faktem je, že se to cyklicky opakuje. Ale ne v obci samotné, nýbrž v obcích okolních, teď konkrétně v Horní Brusnici a v Borovničce. A co že se to šíří? Že prý až současný ředitel odejde do důchodu, končí i mostecká škola?!?

Faktem je, že současný ředitel skutečně “pověsí své ředitelování na hřebík” s koncem školního roku 2018/19. To ale neznamená, že skončí mostecká škola. Z řádného konkurzu vzejde nový ředitel a škola pofrčí dál. A to i proto, že dochází i postupnému navyšování žactva. Přejme si tedy, aby to s mosteckou školou bylo jako s lidmi. O kom se po straně povídá, že umírá nebo zemřel, žije v pohodě dál a dost dlouho!!! Na just pomlouvačům.

Tento týden jsme již po deváté plavali. Ředitel školy se již tradičně sešel s některými bývalými kolegy, aby jednak zavzpomínali na doby minulé a zároveň se dozvěděli novinky na poli školství mosteckém i celostátním.

Pan učitel Luděk Janda zorganizoval školní kolo astronomické olympiády pro žáky 8. – 9. ročníku. Z deseti zúčastněných vzešli tři úspěšní řešitelé v pořadí: 1. místo Anna Puhlovská, 2. místo Dominik Pavlíček, 3. místo Eliška Karlová. 

Několika záběry se vracím k bruslení, které si žactvo II. stupně užilo po shlédnutí divadelního představení. Za desetikorunu na žáka kluzáro jen pro sebe, tedy pro naši školu. Každý se s tím popasoval po svém. Někdo jezdil sám, někdo potřeboval pomoc, někoho brzy bolely nohy a někoho inspirovaly naše učitelky.

  

   

Foto pořídila pí. uč. Lenka Fikejzová

 

Týden plný událostí

Trochu se zpožděním se vracím k týdnu od 5. – 9. 11. 2018. Proběhla lekce plaveckého kurzu, již osmá v pořadí. Naši florbalisté – mladší žáci, si poprvé vyzkoušeli atmosféru okresního finále.  Po vítězství nad ZŠ R. Frimmla z Trutnova v poměru 4:0, obě zbývající utkání ve skupině prohráli – s Vrchlabím 0:7, s Poříčím 1:3. Celkově si vezou 5. místo, což je pro naší školu velký úspěch!!! Kluci, děkujeme!!!

Uprostřed týdne jsme využili nabídky SPŠ z Trutnova zajet se podívat se do jejich střediska praktického vyučování v Mladých Bukách. Servis byl vynikající – přijel pro nás mikrobus zn. Mercedes ještě vonící novotou, odvezl nás do Buků, kde se nám věnovali průvodci (jednalo se o obory elektrikář, strojní zámečník a nástrojař, ale dostali jsme se i do učeben, kam chodí na praxi i studenti – maturanti). Zhruba po 1,5 nás opět Mercedes dovezl až před školu. Príma exkurze.

Vrcholem týdne byl pátek a dvě aktivity v jedno dni. Totiž, nejprve celý II. stupeň navštívil divadelní představení “Ten trapas nepřežiju aneb ten řízek nezvedej.” Humornou formou mělo představení navodit způsoby slušného chování. Hosty programu byla začínající zpěvačka Nelly Řehořová a již populární Milan Peroutka, který se podepisoval, podepisoval a pochopitelně i fotil s našimi děvčaty. Prostě zážitek. A pak z Hankova domu šupky po schodech dolů na zimní stadion si na 1,5 h zabruslit. No není to super zakončení pracovního týdne?!